EM 2024: kuus gruppi, nõrgimast surmagrupini. Tule ja räägi kaasa!
Laupäeval loositi Hamburgis järgmisel suvel toimuva EM-finaalturniiri alagrupid. Kuigi Saksamaal hakkab mängima 24 meeskonda, on alagruppides praegu veel päris mitu kuud kirjas 21 riiki ja kolm lahtist kohta: nimelt loositi grupid juba ette ära, kuigi viimased kolm finaalturniiri meeskonda selguvad alles märtsikuises playoff’is.
Juba praegu saame aga anda esialgsed hinnangud: millisest alagrupist saab surmagrupp, milline nelik osutus aga kõige nõrgemaks? Alustame nõrgimast grupist ja lõpetame tugevaimaga!
Kõige nõrgem grupp – Belgia ja ports autsaidereid
E-grupp
Belgia
Slovakkia
Rumeenia
B-liiga playoff’i võitja
Ei ole kahtlustki, et Belgia koondis on laupäeva järel kaugelt kõige rahulolevam meeskond – nende grupp näeb pigem välja nagu mõne suurturniiri valikgrupp kui tõsiseltvõetav finaalturniiri nelik. Slovakkia ja Rumeenia võivad küll heal päeval loomulikult belglastele varba peale astuda, kuid nõrgemaid vastaseid oli nendest pottidest belglastel keeruline oodata. Slovakkia ja Rumeenia kõrval saavad nad mängida ühega playoff-nelikust Iisrael, Island, Bosnia ja Ukraina. Kui Belgia siit ei peaks edasi pääsema, kandideeriks see juba kogu alagrupiturniiri suurima üllatuse tiitlile.
Kas Ronaldo saab alagrupis väravasaldot paisutada?
F-grupp
Türgi
C-liiga playoff’i võitja
Portugal
Tšehhi
2016. aasta tšempion Portugal saab oma loosiga samuti väga rahule jääda: Türgi ja Tšehhi pole muidugi meeskonnad, kellest suurelt üle sõita, aga C-liiga playoff toob nende gruppi Gruusia, Luksemburgi, Kreeka või Kasahstani. Olgugi et Portugalil on 2004. aastast Kreekaga päris nukrad mälestused, ei ole mitte keegi sellest seltskonnast selline, kel peaks olema erilist lootust ülitugeva meeskonnaga portugallasi kõigutada. Selleks ajaks 39-aastane Cristiano Ronaldo peaks ka endiselt rivis olema, vähemalt valiksarjas on ta olnud Portugali põhiründaja – selline loos annab talle hea võimaluse oma erinevaid väravarekordeid veelgi suuremaks paisutada.
Kas keegi suudab sakslasi kõigutada?
A-grupp
Saksamaa
Šotimaa
Ungari
Šveits
Võõrustaja Saksamaa on sel aastal näidanud tohutult ebakindlat minekut – valiksarja nad kaasa ei teinud, aga mängisid sõpruskohtumisi, kus on saadud mitu valusat ja suisa piinlikku kaotust. Seetõttu on nad praeguse seisuga hoolimata koduväljakueelisest suurimate soosikute ringist isegi välja arvatud, kuid oma alagrupiga võivad sakslased siiski suhteliselt rahule jääda – ühtegi teist tõsist tiitlinõudlejat nad endale vastu ei saanud, samas on kõik kolm meeskonda kahtlemata võimelised vähemalt veerandfinaali jõudma, mistõttu midagi lihtsat Saksamaad siiski ei oota. Šotlased panid valiksarjas isegi Hispaania higistama, ungarlased näitasid juba neli aastat tagasi EMil tõelist sisu ning Šveits oli samuti kahe aasta tagusel EMil suures mängus sees. Niimoodi võttes ei tundugi üldse kerge grupp – aga meil on veel kolm nelikut minna…
Southgate’il on põhjust käsipidur taas peale panna
C-grupp
Sloveenia
Taani
Serbia
Inglismaa
Inglismaa koondise toetajad on mitmete viimaste finaalturniiride ajal just grupimängude ajal kurtnud, et peatreener Gareth Southgate kasutab liiga kaitsvat ja ettevaatlikut taktikat, mis nullib ära inglaste hea kvaliteediga ründemängu ning teeb mängud madalaskoorilisteks. Seni on Southgate igal korral aga grupist edasi pääsenud, mistõttu ei maksa ilmselt tema lähemises kahelda – ning seekordne alagrupp loob taas kõik eeldused selleks, et inglased 1:0-ide ja 0:0-idega siit edasi marsiksid. Sloveenia on ainsana ehk pisut nõrgema klassiga tiim, kuid nii Taani kui Serbia on selgelt heal päeval väga ohtlikud. Inglismaa on kindlasti selle grupi soosik ning Taani ja Serbia jagavad ilmselt ära teise koha saatuse, kuid hea valiksarja teinud Sloveenia nulli peale jäämisele ei maksaks ka panuseid panna – kaarte nad ilmselt segama hakkavad.
Kolm suurt ja… Albaania
B-grupp
Hispaania
Horvaatia
Itaalia
Albaania
Hispaania, Horvaatia ja Itaalia taas koos – meenub 2012. aasta EM, kui see kolmik samuti kõik koos ühes grupis oli. Toona oli nullile jäänud grupi autsaideriks Iirimaa, seekord tõotab see aga olla Albaania, kes on ilmselt laupäeva järel end kõige õnnetumalt tundnud meeskond. Mitte ühestki loosipotist neid ei hellitatud, kuigi nad ise teenisid kõva valiksarjaga teise asetuse… Lootus püsib ehk sellel, et itaallased ei suuda EMiks oma stabiilsust leida ning Horvaatia parimad ajad on lõpuks ometi möödas, kuid Albaania edasipääs siit liigituks kindlasti väikestviisi jalgpalliimeks. Seda, kuidas esimesed kolm omavahel sotid selgeks teevad, saab olema aga väga huvitav jälgida – tuletame aga samal ajal meelde, et kuuest alagrupist neljas pääseb edasi kaheksandikfinaali ka kolmanda koha omanik.
Maksimaalsest surmagrupist jäi puudu vaid üks tiim
D-grupp
A-liiga playoff’i võitja
Holland
Austria
Prantsusmaa
Kuna loosimist alustati kõige tugevama loosipotiga ja mindi sealt järk-järgult allapoole, tundus päris tükk aega, et D-alagrupist saabki kõige tugevam alagrupp, mis loosipottide koosseisu järgi üldse võimalik oli: vähem kui aasta tagasi MM-finaalis mänginud Prantsusmaad tuli lugeda esimese poti kõige kõvemaks meeskonnaks, viimastel aastatel suuri samme edasi teinud Austria oli teises potis kindlasti kahe-kolme tugevaima seas, kui mitte tugevaim, kolmandast potist tuli kohe seal selgelt eristunud Holland. Ja oleks neljandast loosipotist sinna veel sattunud ka Itaalia, olekski täismäng koos olnud! Paraku Itaaliaga seda seltskonda ei õnnistatud, vaid õnnistati hoopis A-liiga playoff’i võitjaga – teadupoolest kuulub nelikusse, kes omavahel selle võitja välja selgitavad, ka Eesti, kel tuleb EM-ile pääsemiseks märtsis esmalt alistada võõrsil Poola ja siis omakorda Walesi ja Soome mängu võitja. Kui Eestil õnnestuks mingi ime läbi seda teha, oleksime automaatselt ilmselt EM-finaalturniiride ajaloo kõige suurem autsaider. Isegi suurem autsaider kui 2004. aasta EMil Läti, kel õnnestus ühte gruppi sattuda Saksamaa, Hollandi ja Tšehhiga…