Eurovisioon 2025: kes on Tommy Cashi peamised konkurendid?

Tänavuse Eurovisioonini on aega jäänud veel ümmarguselt kuu – Šveitsis Baselis selgitatakse tänavune võitja välja mai kolmandal nädalal, mis tähendab, et esimene poolfinaal peetakse 13. mail, teine 15. mail ning suur finaal laupäeval, 17. mail.

Veel enne seda, kui suur eurovisioonipalavik pihta hakkab, teeme maailma suurimale lauluvõistlusele esimese eelvaate – kes on meie Tommy Cashi peamised konkurendid ning keda peetakse tänavusteks suuremateks soosikuteks?

Ikka ja jälle see Rootsi

Rootsi laulutööstus on ikka ja jälle suutnud aasta-aastalt välja lasta uusi staare ja nakkavaid poplaule: alates ABBA-aegadest kuni tänaseni on rootslased vaat et igal aastal Eurovisioonil „ohtlikud“ ning selle märgiks on nad koos Iirimaaga ka selle võistluse rekordvõitjad, olles triumfeerinud seitsmel korral. Kui Iirimaa kõik võidud jäid aastatesse 1970-1996 (sealjuures neli võitu aastatel 1992-1996!), siis Rootsi on olnud stabiilselt tugev, jäädes alates 1974. aasta ABBA esimesest triumfist ainult 00ndatel võidust ilma – kõikidel teistel kümnenditel on rootslased võidu maitset tunda saanud, viimati 2023. aastal.

Pärast seda, kui Rootsi laul viimati 2010. aastal finaalist välja jäi, on nad järgnevatel aastatel teinud pöörase stabiilsusega tulemusi: sellele järgnenud 13 Eurovisioonil on nad paaril korral läinud pisut alt (kaks 14. kohta, üks 9. koht ja üks 7. koht), aga kõik ülejäänud nende saadetud laulud on jõudnud vähemalt esiviisikusse. Kolmel korral on nad selle aja jooksul võitnud (2012 Loreen „Euphoria“, 2015 Mans Zelmerlöw „Heroes“ ja 2023 Loreen „Tattoo“), kaks laulu on veel tulnud kolmandaks, üks neljandaks ja kolm viiendaks. Lihtsalt võimas hitivabrik!

Miks me sellest siinkohal räägime? Aga seetõttu, et Rootsit peetakse tänavusel aastal järjekordselt soosikuks number üks. Nende Melodifestivaleni võitjaks tuli eelneva võitja ja soosikuks peetud Mans Zelmerlöwi „Revolutioni“ ees hoopis soomerootslaste räpipunt KAJ lauluga „Bara bada bastu“, mis teeb kummarduse Soome saunakultuurile ning ei ole niivõrd tavapärane Rootsi hästi lihvitud ja produtseeritud power-ballaad, vaid mõnusa huumoriga, aga väga nakkava refrääniga laul, kust on siiski tagant paista ka rootsiliku väga professionaalse produktsiooni kõrvu. „Bara bada bastu“ võiduvõimalusi hinnatakse hetkel väga kõrgeks ning Betsafe’is on Rootsi tänavune võit saadaval koefiga 2,60.


Prantsusmaa või Austria?

Favoriidi number kaks rolli on viimastel nädalatel enda kätte haaranud korraldajamaa Šveitsi naaber Austria, kes saadab ennast esindama laulja nimega JJ looga „Wasted Love“. Tegu on kahtlemata looga, mis võib jõuda väga kõrgele, aga kui ta žüriide seas õigesti ei mõju, võib vabalt ka esiviisikust välja jääda või suisa kaugemalegi langeda. Austerlased on lubanud enneolematut lavasõud, mis teeb sellest esitusest ühe suurima positiivse küsimärgi. Hetkel on nad Betsafe’is soosikuks number kaks – nende võidukoefiks hinnatakse 3,75.

Kui Rootsi puhul on eelkõige oodata kõrgeid punkte rahvahääletusel, siis Prantsusmaa on vabalt üks peamisi soosikuid žürii lemmiku tiitlile. Louane „Maman“ vajab ilmselt natukenegi rahvahääletuse tuge, et olla automaatselt üks peamiseid võidusoosikuid. Praegu on nende võit aga pigem ebatõenäoline – kuigi nad on soosikute rivistuses kolmandad, on nende võidukoefiks üsna pirakas 8,00.

Üsna kõrgelt hinnatakse ka Iisraeli (Yuval Raphael „New Day Will Rise“) võimalusi (koef 13,00), kuid praeguse seisuga ei tundu, et nii inglise, prantsuse kui heebrea keeles esitataval lool oleks muusikaliselt potentsiaali kogu Euroopat haarata. Sõda Palestiinaga ja eelmise Eurovisiooni ajal toimunu on väga paljude jaoks Iisraeli muutnud paariaks, kuid ei maksa unustada, et neil on endiselt ka tulihingelisi toetajaid – vastuhääli ei saa teadupoolest aga anda, ainult poolthääli.


Hollandi ja Soome võimalusi hinnatakse Eesti omadest suuremateks

Hollandi loo (Claude „C’est la vie“) trumbiks võib olla see, et tippkonkurentsis on neil ainus klassikaliselt hea väljanägemisega meessolist, kuid nende peamine lootus kõrgeks kohaks seisneb ilmselt siiski žüriilt tugevate punktide saamises, kuid Hollandi võiduvõimalusi hinnatakse koefitsientide järgi hinnates siiski natuke Eesti omadest suuremateks (võidukoef 17,00).

Eestist napilt ees on selles arvestuses ka Soome (Erika Vikman „Ich komme“), mis lööb oma üsna mittevarjatud seksuaalsuse ja kahemõttelisusega ning on hoolimata pealkirjast tegelikult soomekeelne pala. Tundub üsna huvitav, et selle šansse näiteks Tommy Cashi omadest paremateks hinnatakse, sest mitmete Eurovisiooni analüütikute ja fännide hinnangul on see hoopis üks peamisi kandidaate kõrgete ootuste petmiseks ja esikümnest kaugele jäämiseks.

Ja nii jõuamegi lõpuks Eesti juurde – Tommy Cashi „Espresso Macchiato“ on hetkel Betsafe’is saadaval võidukoefitsiendiga 25,00 ning on soosikute järjekorras seitsmes. Arvestades seda, kui palju on kuulda olnud seda, kuidas see lugu on oma lihtsuse ja meeldejääva refrääniga juba mitmel pool Euroopas laineid löönud, võiks julgelt arvata, et Eesti võimalused näiteks esikolmikusse või isegi kõrgemale jõuda võiksid olla märksa suuremad kui koefitsientide järgi tundub. Tuleb tõdeda, et Eesti võimalik koht on üsna suure amplituudiga, kuid suured punktid rahvahääletusel paistavad olevat pigem tõenäolised, mis viivad meid kindlasti selgelt esikümnesse ja pigem selle esimesse poolde. Betsafe’is on näiteks Eesti esikümnesse jõudmine hetkel saadaval üsna hea koefidga – 1,50.