Kuidas võivad möödunud olümpiamängud sinu panustamisstrateegiat mõjutada

Kogu maailma fännid jälgivad sel suvel Pariisis toimuvaid 2024. aasta olümpiamänge. Kõik on valmis järjekordseks põnevaks ja meelt lahutavaks olümpiasündmuseks, kus on kergejõustikuvõistlused, meeskonnaspordialad ja uued tulijad nagu kiirronimine.

Samal ajal kui miljonid inimesed ootavad järjekordset tippspordiga täidetud suve, on kasulik vaadelda varasemate olümpiamängude tulemusi. Oma panustamisstrateegia tõhustamiseks saab nimelt põhineda eelmiste olümpiamängude tulemustele, statistikale ja rekorditele.

Juhendame, kuidas ära kasutada trende, alates tippsportlaste varasematest sooritustest kuni medalitabeliteni, et sul oleks lihtsam Pariisi olümpiamägudele panuseid teha.  

Sportlaste varasemad olümpiasooritused

Kõige kasulikum trend on sportlase viimaste tulemuse vaatamine. Esiteks näitab järjepidev sooritus varasematel olümpiamängudel sportlase kõrget taset. Teiseks, saad vaadata võistleja arengut olümpiamängudel ja näha, kuidas teatud sportlased konkreetsetel võistlustel domineerivad. 

Näitena võib tuua meeste kuulitõuke, kus Ryan Crouser võitis 2016. aastal Rios kulla ja uuesti 2021. aastal Tokyos. Crosuer kaitseb eeldatavasti oma tiitlit 2024. aasta olümpiamängudel Pariisis. Veelgi enam, varasema esinemise põhjal otsustades näeme, et ameeriklane on olümpiafinaalis äärmiselt kogenud. 

Kuid veelgi suurem süvenemine tema olümpial tehtud tõugetesse näitab, et Crouser on aja jooksul arenenud. 2016. aastal tõi kuulitõukes kuldmedali 22.52 meetrit. Kuid neli aastat hiljem Tokyos ületas 31-aastane mees suure pingutuseta oma senise rekordi, saades tulemuseks 23,3 meetrit. 

Lõppkokkuvõttes saab arengu nägemiseks seda analüüsi mis tahes olümpiaala puhul rakendada. Hetkel saad vaadata, kes on spordiala favoriit, ja seejärel otsustada, kas ta on oma eelnevate tulemuste põhjal 2024. aasta olümpiamängudel hea valik.

Kui noor sportlane osaleb oma esimestel olümpiamängudel ja on soosikute hulgas, saad tema puhul samasugust strateegiat kasutada. Näiteks ehkki naiste 100 meetri favoriit Sha’Carri Richardson pole kunagi olümpiamängude finaali jõudnud, saad uurida tema tulemusi ja rekordeid teistel tippvõistlustel, nagu maailmameistrivõistlused ja Teemantliiga, ning seejärel otsustada, kas ta on panustamisturgudel vääriline valik. 

Kasuta ajaloolisi andmeid ja statistilisi trende

Lisaks saab 2024. aasta mängude panustamisstrateegia aluseks võtta varasemate olümpiamängude üldisemad andmed ja statistika. Üldiselt on andmete põhjal panustamisturgudel teadliku otsuse tegemiseks mitu lähenemisviisi. 

Esiteks on abiks kergejõustiku ja ujumise võistlustulemuste ja distantside keskmiste näitajate uurimine. Tavaliselt leiab sealt ülevaatlikku teavet aegade ning maailma- ja olümpiarekordite purustamise sageduse kohta. Seejärel saad neid andmeid rakendada erinevatel turgudel, nagu võistlustulemuse aeg alla/üle, täpne aeg, purustatav maailmarekord jne. 

Näiteks neljas eemises olümpiamängude meeste 100 meetri vabaltujumise finaalis läbiti distants alla 48 sekundi. Siiski pole pärast 1976. aasta Montreali mänge sellel alal purustatud ühtegi maailmarekordit ja uus olümpiarekord püstitati vaid ühes viimasest kaheksast 100 meetri vabaujumise finaalist.

Teine kasulik statistiline suundumus, millele tasub keskenduda, on võistlejate keskmine vanus. Igal olümpiaalal on võitja keskmine vanus erinev. Rulasõidu kuldmedaliomaniku keskmine vanus on 18,5 aastaga madalaim ning ratsaspordis on kuldmedali võitja keskmine vanus kõrgeim – 42,7 aastat. 

Mõnel füüsiliselt eriti nõudlikul spordialal nagu kergejõustik ja ujumine, on sportlased üldiselt nooremad. Seetõttu võib 37-aastase Shelly-Ann Fraser-Pryce’i taolise sprinteri jaoks olla 100 meetri võitmine ebatõenäoline, kui ta on vastamisi 24-aastase Richardsoniga. Kõigi aegade vanim 100 meetri sprindi võitja oli 30-aastane Fanny Blankers-Koen. 

Selline statistika suurendab ebatõenäosust, et Fraser-Pryce võidab 2024. aastal naiste 100 meetri jooksu. Kuid arvestades tema kogemusi ja kaheksa olümpiamedali olemasolu, võib sprindiveteran Fraser-Pryce olla tugev esikolmiku valik. 

Üks ühe vastu rekordid

Mõnel 2024. aasta olümpiaalal on oodata eelmistest finaalidest tuntud vanu rivaalitsemisi, mis lisavad Pariisi mängudele põnevust. Mõnikord lähevad finaalis vastamisi kaks sportlast, teistel aladel aga heitlevad kulla nimel mitu finalisti.

Lõppkokkuvõttes võivad spordile panustamisel üks ühe vastu rekordid näidata statistilist ülekaalu ühe meeskonna või sportlase kasuks. Teiseks võib selline statistika paljastada ka kahe konkureeriva osapoole võrdsuse. 

Silmapaistev näide üks ühe vastu rekordite kasutamisel on Tokyo 2020 meeste kõrgushüppe finaal. Seal võistles kuus sportlast, kuni Gianmarco Tamberi ja Mutaz Essa Barshim ületasid 2,37 meetrit. Pärast arutelu olümpiamängude ametnikega otsustas duo kuldmedalit jagada. 

Ehkki nii erandlik juhtum tõenäoliselt enam kordu, näitab Tamberi ja Barshimi vaheline kohtumine viimasel olümpial kahe sportlase peaaegu täiesti võrdset võimekust. Seetõttu võib kõrgushüppe finaalis olla mõtekas kindlate panuseturgude valimine – näiteks ühe konkurendi võidu ennustamine või hüpped üle 2,37 meetri.

Samas võib üks ühe vastu võitlust analüüsida selleks, et leida sportlane, kellel on statistiline eelis teatud vastaste ees. 2024. aasta meeste 200 meetri jooksus osalevad tõenäoliselt favoriit Noah Lyles ja 2020. aasta Tokyo kuldmedali omanik Andre De Grasse. Lyles on küll võistlustulle minnes paremas vormis, kuid De Grasse noppis 2020. aasta Tokyo olümpiamängudel kulla, edestades kolmandal kohal olnud Lylesi 0,12 sekundiga.

Selliseid andmeid tuleks vaadelda koos sportlase praeguse vormiga, et eelseisvaks võistluseks kokkuvõtlik analüüs koostada. Ajalooliste üks ühe vastu andmete kasutamine võib samuti paljastada infot sportlaste kohta, kes on eelmistel kordadel konkurentide ees eelise saavutanud. 

Uuri varasemaid medalitabeleid

Lisaks panustamisele üksikutele võistlustele, sündmustele ja spordialadele saad tihtipeale panustada ka olümpiamängude lõpptulemuse turgudele. Üks olümpiaeelsete panuste populaarsemaid valikuid on üldvõitja. Muud valikud on näiteks ennustamine, et teatud riik saab alla/üle teatud arvu medaleid või jõuab medalitabelis esiviisikusse või kümnesse.

2024. aasta olümpiamängude lõpptulemusele panustamisel on kasulik strateegia riike varasemate soorituste põhjal hinnata. Aeg on näidanud, et mõned riigid edastavad medalite üldtabelis oma vastaseid.

USA jõuab tavaliselt olümpiamedali tabeli tipu lähedale. Viimasest seitsmest olümpiast kuuel noppis USA koondis kõige rohkem kuldmedaleid. Hiina on teine, kes olümpiamängudel enamasti tugevalt esineb. See Aasia riik on viimasel kuuel olümpial olnud kolme parima tulemusega riigi hulgas ja võitis viimati 2008. aastal Pekingis.

Siiski tasub vaadata ka järjekindlaid tegijaid, kes jõuavad korrapäraselt esiviisikusse ja esikümnesse. Näiteks Suurbritannia esindajad on viimasel kolmel olümpial saavutanud neljanda või parema koha ning kahel korral jõudnud medalitabelis esikolmikusse. 

Rahvuslik tugevus kindlatel aladel

Kui teatud riigid paistavad olümpiamängudel silma igas valdkonnas, siis teisel riikidel on tugevad võistkonnad ja sportlased kindlatel aladel. Seetõttu võib mõnikord leida väärtuslikku teavet, kui vaadelda, kuidas on konkreetsed riigid varasematel võistlustel esinenud.

Viimastel aastatel on olümpiamaratonidel domineerinud Keenia pikamaajooksjad. Selle Aafrika riigi võistlejad on võitnud ala neljast viimasest olümpiast kolmel korral. Lisaks võitis Eliud Kipchoge Kenyale kulla 2016. ja 2020. aasta olümpiamängudel. Tema eesmärk on kaitsta oma tiitlit ja võita Pariisis ihaldatud kolmas maratonikuld.

Samasugust analüüsi võib rakendada ka mõne võistkondliku spordiala puhul. Näiteks korvpalli valitsevad USA võistkonnad. USA korvpallivõistkond on võitnud 16 kulda 19 olümpiamängudelt, kus see spordiala on kavas olnud. 

Selline strateegia toimib hästi seal, kus madalama tulemusega riigil on üks või kaks olümpiamängudel tugevalt esinevat vastast. Teatud panuseturgudel saab valida riigi, kes võidab olümpiamängudel kulla või ühe medali. Seetõttu oleks Puerto Rico-taolise riigi puhul medalivõitjale panustamine igati asjakohane, sest Tokyo olümpiamängude 100 meetri tõkkejooksu võitja Jasmine Camacho-Quinn asub Pariisis oma tiitlit kaitsma. 

Vaadates teiste väiksemate riikide hiljutisi rekordeid, on 2024. aasta olümpiamängudel panustamisel võimalik nišialades rohkemgi väärtust leida. 

Kuidas on korraldajariik varem esinenud?

Teine ajalooline trend spordile panustamises, mida saab 2024. aasta olümpiamängudel rakendada, on koduväljaku eelis. Põhimõtteliselt võib olümpiamängude korraldajariigil teiste riikide ees väike eelis olla. Sellel on mitmeid põhjuseid, näiteks võõrustaja suurem sportlaste arv ja kodupubliku positiivne mõju.

Ajalugu näitab, et koduväljaku eelis mõjutab korraldajariigi olümpiamängude sooritust. Kaasaegsetel olümpiamängudel on korraldajariik seitsmel korral medalitabeli tipu jõudnud Lisaks on kodumaa pinnal võistleja alates 1896. aastast medalitabelis 17 korda esikolmikus olnud, mis tõestab, et kodupublik võib sooritusele kaasa aidata. Eeldatakse, et Prantsusmaa saavutab 2020. aasta Tokyo olümpiamängude kaheksandast kohast kõrgema koha. 

Veelgi enam, koduväljaku eelis mõjutab tõenäoliselt võõrustajariigi sportlaste ja võistkondade koefitsiente positiivselt. Prantsusmaa sportlane, kes võib 2024. aastal Pariisis tipptulemuse saada, on näiteks kümnevõistluse maailmarekordiomanik Kevin Mayer, kes võitis 2016. ja 2020. aastal hõbeda.

Teatud Prantsusmaa võistkonnad võivad samuti sel suvel Pariisis võidukad olla. Prantsusmaa jalgpallikoondis on üks peamisi selle ala kullasoosikuid. Samuti on 2020. aastal kulla võitnud võrkpallivõistkond 2024. aasta üks parimaid valikuid. 

Uuri eelmiste olümpiamängude koefitsiente

Varasema statistika ja trendide kasutamise asemel on 2024. aasta olümpiamängude teine võimalik panustamiseviis varasemate koefitsientide alusel väärtuse hindamine.

Praegu on võimalik leida suurem osa Tokyo 2020. aasta olümpiamängude võistluste koefitsientidest, mis näitavad tõenäosust, kas võistleja või võistkond võidab oma spordiala. Kui sportlane pretendeerib 2024. aasta Pariisis kullale, siis vaata vanu andmeid, et näha, kas Tokyo mängudega võrreldes on tõenäosus suurem või väiksem.

Lõppkokkuvõttes saad sellise võrdluse põhjal otsustada, kas oma ala võidusoosikule panustamine tasub end ära. Kui koefitsient on liiga madal, on see ehk panus, millest tasuks mööda vaadata ja oma tähelepanu teisele turule suunata või otsida mõnelt muult võistluselt paremat väärtust.  

Samuti võiks kaaluda vähem populaarsete sündmuste ja nende koefitsientide vaatamist. Varasemate andmete põhjal oled tõenäoliselt märganud, et väiksema panustamisaktiivsusega võistlustel, näiteks naiste vasaraheitel, on kindla favoriidi koefitsient suurem. 

Võrdle varasemaid olümpiamänge praeguse vormiga

Lõppude lõpuks saad tagasi vaadata varasematel olümpiamängudel toimunud sündmustele ja leida hulgaliselt kasulikku teavet ja statistikat, mis aitavad 2024. aasta Pariisi mängudel panuseid teha. Üldise panustamisstrateegia rakendamisel tuleb siiski arvestada ka muude teguritega. 

Teine lähenemisviis, mida saab ajalooliste trendidega kombineerida, hõlmab sportlaste praeguse vormi hindamist. Kuni 2024. aasta Pariisi mängudeni võistlevad sportlased oma koduriikides ja sooritavad olümpiakatseid. Tihtipeale näitavad sellised esinemised sportlase valmisolekut olümpiamängudel osalemiseks. Lisaks saad hinnata võistleja aegu soojendusvõistlustel, et näha, kui lähedal võib ta olla uue maailmarekordi purustamisele. 

Kasuta olümpiarekordeid ja -statistikat ka koos teistel suurematelt kergejõustiku- ja sporditurniiridelt pärit teabega. Näiteks kui sportlane on võitnud oma kategoorias maailma- ja Euroopa meistritiitleid, võib ta olla piisavalt heas vormis, et korrata oma edu ka 2024. aasta Pariisis. Ka võistkondlike spordialade (nt korvpall ja jalgpall) tippmängijad, kes on noppinud oma rahvusmeeskonnaga olulisi tiitleid, suudavad üldiselt olümpiaareenil oma tulemust korrata.