WRC Soome ralli 2022: ajakava, osalejad, ennustused, Tänaku intervjuu

Kui eelmisel aastal saime Soome rallit nautida tavatul kombel sügisel, siis tänavusel MM-hooajal on legendaarne etapp tagasi seal, kuhu ta kuulub ehk suve keskel. Autoralli MM-sarja vaat et kõige populaarsem ja kuulsam ralli, Soome etapp, seisab maailma kiireimatel ralliässadel järgmiseks ees ning Betsafe’i blogi on siin selleks, et sulle selle eel kõik oluline peo peale kätte tuua!

Hüpped, täisgaas ja veelkord hüpped!

Tuhande järve ralli, MM-sarja kõige kiiremad teed ja kõige peadpööritavamad hüpped. Soome ralli on WRC kalendris olnud aegade algusest peale ning seda põhjusega: rallihullud Soome fännid raja ääres koos laiade, ülikiirete ja voolavate teedega teevad sellest paljude sõitjate jaoks lemmiketapi. Erinevalt nii mõnestki teisest rallist ei ole siin esikohal tehnika, rehvivalik või midagi muud sellist – Soomes on oluline olla julge, isegi hulljulge, ja tempot kogu kiiruskatse vältel põhjas hoida. Ülitähtsal kohal on ka täpne legend, sest väga kiiresti võetavate pimedate kurvide taga võivad olla järgmised kurvid ning seetõttu on eluliselt tähtis auto eelnevalt õigesse asendisse saada, et olla valmis juba järgmises kurvis õige külje ette viskama. Kuna kõik sõidavad täisgaasiga, tulevad ajavahed tavaliselt väikesed ning iga viga võib olla võidu peale võideldes saatuslik.

Autode puhul hakkab suurt rolli mängima aerodünaamika ja see, kuidas sõitjad suuri hüppeid manageerivad – täisgaasiga suurtesse hüpetesse minnes on oht, et auto nina tõuseb õhus üles ja põhjustab suure avarii. Sageli näeme, kuidas sõitjad vahetult enne hüpet väikese pidurduse teevad ning siis taas gaasi põhja suruvad. Lihtne loogikagi ütleb, et mida rohkem on rehvid vastu maad, seda rohkem on võimalik autot kiiremini edasi liigutada.

Mõne nädala tagune Eesti ralli oli sõitjatele Soome etapi eel heaks soojenduseks – ka Eesti teed on Soome ralli omadega võrdlemisi sarnased, kuid Soome rallil kipuvad trassid olema pisut laiemad ja veidi teistsuguse kruusaga, samuti mõneti sujuvamalt looklevad.

Võrreldes eelmise aastaga on Soome rallil kiiruskatsed päris palju vahetunud – ning tavatu nüansina on pikal reedesel võistluspäeval kavas koguni kaks hoolduspausi.

Ott Tänak: Eestis saadud kolmanda koha kordamine oleks juba tugev tulemus

Nagu ikka, andis Ott Tänak MM-ralli eel Betsafe’i blogile eksklusiivintervjuu.

Eesti ralli lõpu poole tunnistasid ka ise, et viimase piiri peal võistlussituatsiooni asemel käis sul juba sisuliselt testimine Soome ralliks. Kui võrrelda tavalise testipäevaga, siis kui hea või halb variant on MM-ralli kiiruskatsete testimise eesmärgil kasutamine? Ühest küljest on ju muudatused ja valikud kindlasti piiratumad, teisalt saab kiirelt ja vahetult näha, kui palju antud seadistus konkurentidega võrreldes kiirem või aeglasem on.

Päris tavalise testipäevaga kindlasti tegu ei olnud ja enamasti elasime ikkagi ebamugavat elu ja kompasime piire. Võistluse ajal on enamasti kõik osad auto küljes markeeritud ja kui pole ette planeeritud, siis võistluse ajal midagi sisse tuua ei ole võimalik. Kuna me algselt tundsime, et oleme oma kiirusega konkurentidest kaugel, siis proovisime seadistusi erinevates suunades, et aru saada võimalikest lahendustest.

Kuidas läks Soome ralli ametlik testimine? Kas said tehtud kõik, mis kavas oli?

Soome testipäev läks veidi produktiivsemalt kui Eesti jaoks ettevalmistus ja saime tehtud enamasti kõik, mis oli planeeritud.

Soome ralli testimise eel ahhetati meedias selle üle, et saabusid testimispaika helikopteriga. Kui tihti sul selline võimalus avaneb, kui palju aega sellega säästab ning mida kostsid selle peale tiimikaaslased? Thierry Neuville olevat kuuldavasti asja ammulisui vaadanud.

Soome on distantsilt lähedal, aga veepiir piirab reisimise võimalusi. Sellises olukorras on kopter kõige efektiivsem. Meie ajakava on tihe ja kodus saame olla harva ehk iga kodus magatud öö on kindlasti seda väärt.

Eesti etapil paistis, et puhta kiiruse poolest on teistel Toyota sõitjatele vaat, et võimatu vastu saada. Kas Soome rallil peaks meid ootama samasugune olukord või on lootust, et Toyotade mäekõrgust üleolekut seekord ei näe?

M-Spordi eest ei oska rääkida, aga meie poolt sellist sammu ei ole lähiajal tulemas, et Toyotaga kruusal konkureerida. Loodame muidugi, et arenesime väheke edasi, aga eriti esimesel aastal arenevad kõik tiimid pidevalt, kaasa arvatud Toyota meeskond.

Eelmisel aastal sõideti Soome ralli tavatul kombel sügisel, mitte suvel. Kas sellest tulenevalt oli ka sõitjate jaoks mõni nüanss rallil (peale ilma) teistsugune? Kas sulle meeldis rohkem traditsiooniline suvine või tavatu sügisene Soome?

Sügisel on enamasti teed niisked ja lahtise kruusa puhastamise efekt on väiksem. Sügisel on ka päevad tunduvalt lühemad, mistõttu saime sõita pimedaid katseid. Isiklikult minul eelistus puudub, Soome on sõidu poolest alati hooaja tipphetk.

Mida tänavuselt Soome rallilt on oodata? Kui palju on päris uusi lõike ning kui suure osaga kiiruskatsetest oled juba varasemast tuttav?

Omajagu on kattuvaid teid, aga samas ka päris uusi lõike meie jaoks. Rajaga tutvumine saab olema oluline.

Millise tulemusega jääksid Soome rallil rahule?

Kui suudaksime korrata Eesti tulemust, siis oleks see juba tugev tulemus. Kindlasti saab see olema keerulisem kui Eestis.

Uue põlvkonna Rally1 autodega oled saanud nüüd ka kiirematel rallidel kätt proovida. Kui suur vahe on tänavusel ja mullusel autol just nimelt kiiretel teedel? Kumb meeldib rohkem, kumb läbib aga kiiretel teedel peetava kiiruskatse kiiremini ja kui palju kiiremini?

Igas olukorras olid sõitja perspektiivist eelmise generatsiooni autod sõiduomaduste poolest paremad. Juba auto kaal teeb suure vahe sisse ja edasi kõik muud asjad, mida selleks aastaks muudeti, et sõitmist keerulisemaks teha.

Nooruke Kalle Rovanperä on teinud kahe hooaja vahel tohutu arenguhüppe – sel hooajal on ta võitnud suurema osa MM-rallidest ning liigub vankumatult MM-tiitli poole. Kas konkurendina saad kõrvalt vaadates aru, kuidas Rovanperä ühtäkki nii heaks ja kindlaks on saanud? Mille poolest on ta eelmise hooajaga võrreldes kõige rohkem edasi läinud?

Kalle on õigel ajal õiges kohas: tema ümber on meeskond, kes võimaldab temal endal vaid sõitmisele keskenduda, samal ajal andes talle parimad tööriistad. Koos sellega tuleb ka usaldus ja enesekindlus. Viimased kaks elementi on rallis kõik, mis domineerimiseks vaja.

Kuidas meeldiks sulle reeglimuudatus, kus iga kiiruskatse võidu eest antaks ka MM-sarja arvestuses lisapunkt (nagu näiteks JWRC-s)? Kui palju selline muudatus tippkonkurentsis ralli olemust muudaks ning kas sellega saaks aeg-ajalt kuivaks ja sündmustevaeseks muutuvad laupäeva pärastlõunad ja pühapäeva hommikud põnevamaks muuta?

Sellisel juhul oleks arvatavasti juba tiitlid jagatud ehk kui keegi on tugev, siis ta on tugev igal juhul. Ja kui mõni meeskond või sõitja on teinud head tööd, et domineerida, siis sellises olukorras ei ole õige neid ankurdada. Pigem on teistel meeskondadel kohustus teha oma tööd paremini. Ükski võistleja ei sõida meelega aeglaselt.

Soome ralli ajakava

Neljapäev, 4. august

Testikatse Rannankylä (4,48 km) – kell 9.01

SS1 Harju 1 (3,48 km) – kell 19.08

Reede, 5. august

SS2 Laukaa 1 (11,75 km) – kell 8.00
SS3 Lankamaa 1 (21,69 km) – kell 8.55
Hoolduspaus
SS4 Laukaa 2 (11,75 km) – kell 12.15
SS5 Lankamaa 2 (21,69 km) – kell 13.10
SS6 Harju 2 (2,01 km) – kell 14.30
Hoolduspaus
SS7 Ässämäki 1 (12,31 km) – kell 17.00
SS8 Sahloinen-Moksi 1 (15,70 km) – kell 17.53
SS9 Ässämäki 2 (12,31 km) – kell 19.13
SS10 Sahloinen-Moksi 2 (15,70 km) – kell 20.06

Laupäev, 6. august

SS11 Päijälä 1 (20,19 km) – kell 8.08
SS12 Rapsula 1 (20,56 km) – kell 9.08
SS13 Patajoki 1 (13,75 km) – kell 10.08
SS14 Vekkula 1 (20,65 km) – kell 11.08
Hoolduspaus
SS15 Päijälä 2 (20,19 km) – kell 15.38
SS16 Rapsula 2 (20,56 km) – kell 16.38
SS17 Patajoki 2 (13,75 km) – kell 17.38
SS18 Vekkula 2 (20,65 km) – kell 18.38

Pühapäev, 7. august

SS15 Oittila 1 (10,84 km) – kell 8.23
SS16 Ruuhimäki 1 (11,12 km) – kell 9.38
SS17 Oittila 2 (10,84 km) – kell 11.01
SS18 Ruuhimäki 2 (11,12 km) – kell 13.18

Soome ralli osalejad ja esialgne stardijärjekord (Rally1 autod):

  1. Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen (Toyota)
  2. Thierry Neuville – Martin Wydaeghe (Hyundai)
  3. Elfyn Evans – Scott Martin (Toyota)
  4. Ott Tänak – Martin Järveoja (Hyundai)
  5. Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (Toyota)
  6. Craig Breen – Paul Nagle (M-Sport)
  7. Gus Greensmith – Jonas Andersson (M-Sport)
  8. Esapekka Lappi – Janne Ferm (Toyota)
  9. Pierre-Louis Loubet – Vincent Landais (M-Sport)
  10. Oliver Solberg – Elliott Edmondson (Hyundai)
  11. Adrien Fourmaux – Alexandre Coria (M-Sport)
  12. Jari Huttunen – Mikko Lukka (M-Sport)

Rally1 autosid on Soome etapil sedapuhku stardis 12 – M-Sport on välja tulnud lausa viie autoga ning oma debüütralli Rally1 autoga saab soomlane Jari Huttunen, kes krooniti kaks aastat tagasi WRC3 tšempioniks. Nagu ikka, on Soomes eelis tagantpoolt startijatel, mis võiks head kaardid kätte mängida nii Huttunenile, aga eelkõige Esapekka Lappile ja ehk ka Oliver Solbergile.

Eesti sõitjaid on lisaks Tänak-Järveoja paarile võistlustules veelgi: Rally2 arvestuses on stardis ekipaaž Egon Kaur ja Silver Simm, samuti Georg Linnamäe koos kaardilugeja James Morganiga. JWRC etappi sedapuhku Soomes kavas ei ole, nii et Eestis vägeva etenduse pakkunud Robert Virves seal starti tulemas ei ole.

Soome ralli ennustused: kas keegi saab Rovanperäle vastu?

Kuigi tänavust MM-hooaega totaalselt domineerinud Kalle Rovanperä alustab reedesel pikal päeval kõiki kiiruskatseid esimesena ehk kuiva ilma korral on teistel tema ees kerge eelis, siis on ralli võidu mõttes ikkagi väga-väga keeruline teha panuseid tema vastu. Mitte et eelnev hooaeg oleks näidanud midagi muud, aga Eesti kiiretel teedel oli Rovanperä ja uue mootori saanud Toyota ülemvõim teiste sõitjate ees mäekõrgune. Tänavuse MM-tiitli saatuses pole enam mingit kahtlust ning paistab, et nooruke Rovanperä ei kavatse ka seisu kaitsma ja hoidma asuda, vaid kihutab täiskiirusel edasi – seda näitas juba Eesti ralli punktikatse, mille ta 22-sekundilise (!!!) eduga võitis.

Kõrgetele kohtadele võiks oodata ka teisi Toyota sõitjaid – Eesti teedel näitasid nad, et puhta kiiruse poolest on teistel tootjatel neile sisuliselt võimatu vastu saada. Eestis teise koha võtnud Elfyn Evans võitis Soome ralli eelmisel aastal ning on kindlasti ka tänavu kõrges mängus sees, samuti võiks head tulemust oodata Esapekka Lappilt, kes on samuti koduteedel alati väga suures mängus sees olnud. Ülejäänud sõitjatest peaks kõige parem šanss olema just Ott Tänakul, kes võib kindlasti sekkuda esikolmikumängu, kui auto terve püsib – tänavune hooaeg on aga näidanud, et kui just teistel midagi ei juhtu, on Tänakul rallivõidu nimel võidelda pigem keeruline, eriti sellisel rallil, kus auto kiirusest sõltub palju.

Põnevaid fakte Soome ralli kohta:

  • Esimene Soome ralli sõideti 1951. aastal – selle eesmärgiks oli välja selgitada, kellel on õigus Soomet Monte Carlo rallil esindada!
  • Soome ralli oli üks esimesi, mis kasutas tänapäevast ülesehitust – ralli koosnes kiiruskatsetest juba viiekümnendate keskel.
  • Esimest korda oli 1000 järve ralli nime kandnud võistlus WRC kalendris 1973. aastal, olles sellega kalendris juba kõige esimesel MM-hooajal.
  • Soome rallisõitjad on kodust võistlust domineerinud: 70 rallist on võit Soome jäänud lausa 55 korral. Rekordimehed Hannu Mikkola ja Marcus Grönholm on võitjaks tulnud seitsmel korral.
  • 2016. aasta Soome ralli oli MM-ajaloo kiireim: võitja Kris Meeke’i kogu ralli keskmine kiirus oli 126,62 km/h!
  • Soome MM-ralli on ainus, mille on võitnud kaks Eesti sõitjat: 2003. aastal tuli võitjaks Markko Märtin, 2018 ja 2019. aastal kordas seda tempu Ott Tänak.