WRC Safari ralli: ajakava, osalejad, ennustused, Tänaku intervjuu

Autoralli MM-sarja karussell on sisse saanud täishoo ning kihutab väga mõnusas rütmis edasi – Portugali ja Sardiinia rallid on meil alles üsna hiljuti seljataha jäänud, nüüd on kord aga hooaja kõige eksootilisema etapi käes, kui maailma kiireimad ralliässad võtavad üksteiselt ja oma autodelt mõõtu Keenias.

Mida eelmisel aastal paarikümneaastase pausi järel taas MM-kalendrisse kuulunud Safari rallilt tänavu oodata, millised sõitjad on seal startimas, keda pidada soosikuks ning mida arvab ralli eel Ott Tänak ise? Betsafe’i blogi teeb, nagu ikka, MM-rallile põhjaliku eelvaate!

Safari ralli: moderniseeritud ootamatused

Kui „vanadel headel aegadel“ tähendas Safari ralli ülipikki kiiruskatseid avalikel teedel, kus ette võis tulla igasuguseid ootamatusi alustades metsloomakarjadest ja lõpetades kohalike külaelanikega, siis eelmisel aastal MM-kalendrisse naasnud Keenia etapp on tänapäeval läbinud korraliku uuenduskuuri: oma formaadilt on ta võrreldav teiste MM-etappidega, kuid sisu juures on endiselt olemas palju seda, mis tegi Safari rallist juba ammustel aegadel kõige nõudlikuma, kõige keerulisema ja raskema MM-etapi.

Kivised, roopaid täis teed, täiesti ettearvamatu ilm, veetakistused, arvestatav võimalus kohtuda eksootiliste metsloomadega – vaatemängu pakub see ralli igatahes tohutult palju, eriti kui seda kodus mugavalt diivanilt jälgida. Kui mõnel teisel etapi saavad sõitjad igal katsel taga ajada sekundeid ja sekundikümnendikke, siis Safari etapil tuleb esmajoones tegeleda ellujäämise ja tervena katsete läbimisele – sellel sõitjal, kes kõik kiiruskatsed suuremate probleemideta läbib, on juba vägagi arvestatav võimalus kõrge koha ning rallivõidu nimel kaasa rääkida.

Heaks näiteks oli eelmine aasta, kus WRC klassis oli katkestajaid päris palju – lõpuks sai oma senise karjääri parima tulemuse kirja jaapanlane Takamoto Katsuta, kes küll puhta kiiruse poolest kogenumatele sõitjatele kandadele ei astunud, kuid stabiilsuse ja probleemide vältimise abil lõpetas ta ralli lõpuks suisa teise kohaga!

Ott Tänak: Keenias oleks vaja vähemalt poodiumile jõuda

Nagu ikka, andis uue MM-etapi eel Ott Tänak Betsafe’i blogile eksklusiivse intervjuu.

Ees ootab MM-sarja ilmselt üks eksootilisemaid etappe – Safari ralli. Eelmisel aastal kuulus see etapp üle väga pika aja taas MM-sarja kalendrisse. Sinul õnnestus eelmisel aastal seal saada kolmas koht – millised olulised teadmised ja tarkused eelmise aasta etapilt tänavuseks ralliks kaasa võtad?

Tegu on väga erilise võistlusega. Safari ei ole enam selline seiklus nagu ta oli 20 aastat tagasi, aga on kiiruskatseid, kus tuleb auto eest hoolt kanda. Samas on suur osa katsetest ikkagi piisavalt heas seisus, et kannatab sõita maksimumi lähedal ja peale eelmist aastat on ettekujutus oludest kindlasti parem.

Võrreldes paarikümne aasta taguse ajaga on Safari ralli muutunud kõvasti tänapäevasemaks, aga mis on põhilised aspektid, mille poolest see etapp teistest MM-kalendrisse kuuluvatest rallidest erineb?

Enamasti on katsed põldudel liivastel radadel, mitte nii väga teedel nagu tavaliselt Euroopas. On väga tehnilisi lõike põõsaste-puude vahel ja tihti sõidetakse üldse karjamaal muru peal. Silm tahab ikka alguses harjumist, et ära ei eksiks.

Mida räägib eelinfo – kui palju erineb tänavune Safari ralli eelmise aasta omast? Kas katsete, ilmaolude või muu poolest on sel aastal ka midagi täiesti uut ees ootamas?

Enamus katseid on samad, osad lõiguti uued, mõni teises suunas. Paar katset on ka täiesti uutel teedel, mida me veel ei tea. Ilm võiks olla nagu tavaline Eesti suvi, aga seda näeb juba rallinädalal.

Sõidad Keeniasse ilmselt väga hea emotsiooni pealt, olles äsja Sardiinias saanud hooaja esimese rallivõidu. Kui palju nendest auto juures tehtud kohendustest ja muudatustest, mis sulle Sardiinias edu tõid, saab üle kanda ka Safari rallile ja teistele kruusaetappidele?

Safari ralli on autodele pigem ekstreemne ja tahab päris kõrge autoga sõitmist saada, mida me mujal pigem ei tee. Samas on see ka ralli, kus ei võeta maksimumi kurvidest, vaid pigem liivaaukudest ja kivihunnikutest – ehk kes rohkem riskib ja kes lõpuks väiksemate kadudega läbi tuleb, sellel on ka ajaliselt edumaa suurem. Järgmised rallid Eestis ja Soomes on juba täiesti omaette maailm ning siis hakkab pigem taas kruusahooaeg.

Sulle endale ja Martinile oli hooaja esimene rallivõit (ja esimene võidetud MM-etapp enam kui aastase pausi järel!) kindlasti hingele mõnusaks palsamiks. Kas Hyundai hooaja esimene rallivõit on ka meeskonnas meeleolu muutnud?

Meeskonnale oli võit kindlasti oluline viimaseid emotsioone arvestades. Positiivne energia annab jõudu juurde ja kuigi me ise ei ole oma olukorraga rahul, siis saime energiat juurde ikka edasi rühkida.

Varasemalt oled tänavu rallide eel eesmärke seades jäänud pigem konservatiivseks ja tagasihoidlikuks. Kas Sardiinias saadud võidu järel sead ka kõrgemaid sihte? Millise tulemusega jääksid rahule Keenias?

Ma usun, et ma ei ole kunagi jäänud tagasihoidlikuks, vaid pigem meie olukorda arvestades realistiks. Keenias oleks vaja vähemalt poodiumipunktid kirja saada.

Autos sõitjaid ja kaardilugejaid piinav palavus on endiselt WRC-s kuumaks teemaks. Keenias võivad kõrged temperatuurid osutuda eriti ohtlikeks – kas on lootust, et mingisuguseid uuendusi või muudatusi näeme autode juures palavuse takistamiseks juba Safari ralliks?

Hetkel ei ole teadlik, et me suudaksime veel kuidagi sellele kaasa aidata. Keenias võiks ka ilm olla pigem jahedam ja olud ei ole ehk nii ekstreemsed kui viimasel kahel rallil.

Mida saite meeskonna või kaardilugejaga praegu autos ära teha, et kõrgeid salongitemperatuure vältida? Milliseid võtteid kasutasite, kui üldse?

Salongitemperatuur ei sõltu kuidagi meist seal autos. Meie osa on see ära kannatada. Esimene kuum ralli Portugalis oli paras šokk, järgmine Sardiinia oli ehk lihtsam, kuna teadsime, mida oodata ja puhtalt teadmine tegi kannatamise lihtsamaks.

Viie etapi järel on Kalle Rovanperä edu MM-sarjas sinu ees 58 punkti. Milliseks hindad hetkel oma võimalusi tiitlivõitlusesse siseneda?

Nii kaua on kõik võimalik, kuni matemaatiliselt on šansid olemas. Selleks peaksime aga oma taset kindlasti tõstma ja stabiilsemaks muutuma, kui tahame Rovanperä ja Toyotaga konkureerida.

Safari ralli on taas üks nendest etappidest, kus teiste tippsõitjate kõrval on stardis ka rallispordi ajaloo suurnimed Sébastien Loeb ja Sébastien Ogier. Kas nende meeste kohalolek muudab tänavu õhkkonna rallidel ka erilisemaks?

Mõlemad on jätkuvalt väga tugevad sõitjad ja kiiretes autodes ehk kaks tugevat konkurenti on juures ja kindlasti muudab see üldist võistluse pilti.

Safari ralli ajakava (Eesti aja järgi):

Kolmapäev, 22. juuni

Testikatse Loldia (5,40 km) – kell 10.01

Neljapäev, 23. juuni

SS1 SSS Kasarani (4,84 km) – kell 14.08

Reede, 24. juuni

SS2 Loldia 1 (19,17 km) – kell 8.00
SS3 Geothermal 1 (11,68 km) – kell 9.18
SS4 Kedong 1 (31,25 km) – kell 10.11
Hoolduspaus
SS5 Loldia 2 (19,17 km) – kell 13.09
SS6 Geothermal 2 (11,68 km) – kell 14.27
SS7 Kedong 2 (31,25 km) – kell 15.20

Laupäev, 25. juuni

SS8 Soysambu 1 (29,32 km) – kell 8.06
SS9 Elmenteita 1 (15,08 km) – kell 9.08
SS10 Sleeping Warrior 1 (31,04 km) – kell 10.01
Hoolduspaus
SS11 Soysambu 2 (29,32 km) – kell 14.07
SS12 Elmenteita 2 (15,08 km) – kell 15.08
SS13 Sleeping Warrior 2 (31,04 km) – kell 16.01

Pühapäev, 26. juuni

SS14 Oserian 1 (17,93 km) – kell 7.05
SS15 Narasha 1 (13,30 km) – kell 8.08
SS16 Hell’s Gate 1 (10,53 km) – kell 9.08
Hoolduspaus
SS17 Oserian 2 (17,93 km) – kell 11.29
SS18 Narasha 2 (13,30 km) – kell 12.32
SS19 Hell’s Gate 2 (10,53 km) – kell 14.18 (punkikatse)

Safari ralli osalejad ja esialgne stardijärjekord: Loeb ja Ogier taas platsis!

Safari ralli nostalgiaga seotud erilisus, ainulaadne katsumus ja kõik sellega kaasnev tähendavad seda, et ka suured korüfeed tahavad sellest osa saada – nii on seekord taas stardijoonel nii Sébastien Loeb kui Sébastien Ogier, kes on mõlemad sel hooajal seni kaasa teinud viiest etapist kahel. Hyundai kolmandas autos teeb seekord kaasa nooruke Oliver Solberg. Hobisõitjana teeb seekord Rally1 arvestuses kaasa kreeklane Jourdan Serderidis.

Peale Rally1 masinate ei ole Keenias stardijoonele tulemas palju muid autosid – mõne üksiku tuttava WRC2 sõitja kõrval on stardijoonel veel ports kohalikke sõitjaid. Kokku on rallile üles antud vaid 32 ekipaaži, Ott Tänaku – Martin Järveoja kõrval rohkem eestlasi stardis ei ole. Ralli karmi ja halastamatu iseloomu tõttu võib arvata, et lõpuks võib ka punktikohale jõuda mõni tõeline üllataja – eelmisel aastal lõpetas näiteks kohalik mees Rai Onkar oma R5 autol ralli üldarvestuses seitsmenda kohaga ning Keenia sõitjad hõivasid ka üldarvestuse kaheksanda ja üheksanda rea! Finišisse jõudis lõpuks üldse vaid 26 autot.

Safari ralli esialgne stardijärjekord (ainult Rally1 autod):

  1. Kalle Rovanperä – Jonne Halttunen (Toyota)
  2. Thierry Neuville – Martijn Wydaeghe (Hyundai)
  3. Ott Tänak – Martin Järveoja (Hyundai)
  4. Craig Breen – Paul Nagle (M-Sport)
  5. Takamoto Katsuta – Aaron Johnston (Toyota)
  6. Elfyn Evans – Scott Martin (Toyota)
  7. Sébastien Loeb – Isabelle Galmiche (M-Sport)
  8. Gus Greensmith – Jonas Andersson (M-Sport)
  9. Sébastien Ogier – Benjamin Veillas (Toyota)
  10. Oliver Solberg – Elliott Edmondson (Hyundai)
  11. Adrien Fourmaux – Alexandre Coria (M-Sport)
  12. Jourdan Serderidis – Frédéric Miclotte (M-Sport)

Safari ralli ennustused: kuidas prognoosida prognoosimatut?

Vaikselt tekib juba selline tunne, et ütleme seda sel hooajal iga ralli eel, kuid Safari etapi eel on seda paslik veelgi rohkem rõhutada: see etapp võib olla täiesti ettearvamatu just seetõttu, et katkestajaid võib olla palju ning esikolmikusse võivad lõpuks trügida ka sellised sõitjad, kellelt ei oleks nii head tulemust osanud mitte keegi oodata. Nagu eelnevalt välja tõime: mullu sai Safari rallil teise koha (Ott Tänaku ees!) Takamoto Katsuta!

Mingisuguseidki loogikaid otsides maksab aga Keenias panustada nende sõitjate ja autode peale, kes on varem näidanud, et suudavad suuremaid probleeme reeglina vältida ja stabiilse sõiduga silma paista. Otse loomulikult tähendab see kogemusi ja sõidutarkust: eelmise aasta võitja Sébastien Ogier on taas platsis ning tema võidu ja esikolmikukoha peale panustamine näib hetkel olevat kõige kindlama peale minek, kuna tal on istumise all Toyota auto, mis reeglina nii kergelt ei lagune kui näiteks on seda teinud Hyundai masin.

Samas võib väärtust otsida ka nendest kohtadest, kuhu tavapäraselt ei pruugi üldse vaadata. Nagu näitas mullune ralli, võib esikolmikukohale jõuda ka mõni selline sõitja, kes sinna tavapäraselt ei jõua. Väikesed panused Takamoto Katsutale ja miks mitte ka näiteks Gus Greensmithile või Oliver Solbergile võivad pühapäeva pärastlõunal lõpuks ennast väga tulusalt ära tasuda. Miks mitte proovida!

Ott Tänak tuleb aga Safari etapile heatujuliselt, kuna sai paar nädalat tagasi Sardiinia rallil magusa võidu ning tegi sellega enda seisu ka MM-sarja üldarvestuses märksa paremaks. Eelmisel aastal suutis Tänak Keenias Hyundaiga lõpuks kolmandale kohale tulla ning seda hoolimata veidratest tehnilistest probleemidest, mis tema sõitu takistasid. Võib arvata, et minimuredest ei ole Keenias prii mitte ükski sõitja, kuid Tänak on viimasel kahel etapil näidanud uut taset ning ettevaatlikult võib ka Eesti ekipaažilt taas tulemusi ootama hakata. Elame-näeme – pöidlad pihku!

Huvitavaid fakte Safari ralli kohta:

  • Kõige esimene Safari ralli sõideti 1953. aastal kuninganna Elizabeth II kroonimise auks. Esimesel seitsmel aastal kandiski ralli nime Coronation Safari Rally.
  • Esimest korda kuulus Safari ralli WRC kalendrisse 1973. aastal ning püsis seal ühe erandiga (1995) 2002. aastani. Selle järel otsustati aga piisava rahastuse ja korraldusvõime puudumise tõttu ralli MM-kalendrist eemaldada.
  • Safari rallit peeti kõige keerulisemaks ja raskemaks MM-ralliks üldse. 1996. aastal oli näiteks ralli võitja Tommi Mäkineni lõppaeg enam kui 12 tundi!
  • Safari rallil on traditsiooniliselt edukad olnud kohalikud sõitjad: WRC ajastul on enim võite (5) kogunud India juurtega Keenia sõitja Shekhar Mehta, keenialastest on võidurõõmu maitsnud ka Joginder Singh (2x) ja Ian Duncan. Poodiumile on aastate jooksul WRC sarjas jõudnud veel kaks keenialast.
  • Kui Safari ralli enne 2021. aastat viimati WRC sarja kuulus, saatsid tipptiimid iga auto kohale igaks juhuks sõitma helikopteri, kelle ülesandeks oli muuhulgas kohalike hoiatamine, loomade teelt peletamine ja hädaohu korral abistamine.
  • Safari ralli sõideti vanasti avatud teedel – see tähendas, et erinevalt teistest etappidest ei olnud trassi muu liikluse jaoks karmilt kinni pandud!